Гінекологічне УЗД – один із найпоширеніших варіантів ультразвукового обстеження. УЗД жіночих органів дозволяє виявити захворювання та проблеми на ранній стадії, адже відомо – чим раніше вдається визначити діагноз, тим швидше та ефективніше можна прийняти міри та призначити відповідне лікування. Крім того, у багатьох випадках УЗД гінекологія – це єдиний метод обстеження, що дає достовірний результат. Саме ультразвуковий метод дозволяє найбільш точно виявити гінекологічні проблеми у жінок навіть на ранніх стадіях, допомагає вести лікування та динамічне спостереження за станом пацієнта в період терапії чи відновлення.
Методи проведення УЗД жіночих статевих органів
Обстеження проводиться двома способами: трансабдомінально та трансвагінально:
1 тип: Трансвагінальне обстеження
Трансвагінальне обстеження – це ультразвукова діагностика жіночих статевих органів через піхву. Спосіб дозволяє отримати найбільш точні результати та виявити найменші патології чи зміни в органах. Трансвагінальне узд проводять виключно жінкам, що живуть статевим життям.
2 тип: Трансабдомінальне обстеження
Трансабдомінальне обстеження – це ультразвукова діагностика через черевну стінку. Цей спосіб використовують для узд жіночих органів у дівчат та жінок, що не ведуть статеве життя.

Перевага методу УЗД жіночих статевих органів:
- безболісно та не викликає дискомфорту;
- швидка діагностика та результати відразу після обстеження;
- не вимагає складної підготовки пацієнта.
Показання до гінекологічного УЗД:
- при запальних та інших захворюваннях статевих органів;
- для виявлення паталогій матки та яєчників, причин порушень чи відсутності менструального циклу;
- для виявлення новоутворень та пухлин;
- для встановлення причин безпліддя;
- стан після оперативного лікування;
- для визначення чи спостереження вагітності на ранніх термінах;
- для перевірки стану внутрішньоматкового контрацептиву (спіралі);
- з профілактичною метою чи для перевірки після проведеного лікування;
- після пологів чи переривання вагітності;
- при захворюванні молочних залоз;
- при періодичних чи постійних болях внизу живота, патологічних кровотечах.
- з метою оцінити стан ендометрію, міометрію.
Як правильно підготуватися до УЗД органів малого тазу у жінок?
Підготовка до УЗД в гінекології залежить від виду дослідження, але є загальні вимоги: за кілька днів до дослідження не вживати продукти, що провокують підвищене газоутворення (груба клітковина, овочі, бобові, дріжджовий хліб, кисломолочні напої, алкоголь, капуста). Бажано потурбуватись про очищення кишківника напередодні.
Перед транабдомінальним ультразвуковим дослідженням рекомендовано «наповнити» сечовий міхур (за 1- 1,5 години до дослідження випити близько літра води). Наповнений сечовий міхур значно полегшує візуалізацію яєчників та матки у жінок. Натомість перед трансвагінальним УЗД, навпаки, слід спустошити сечовий міхур.
Коли краще проводити УЗД органів малого тазу?
Термін оптимального проведення дослідження залежить від поставлених задач. Тому його слід узгодити з лікарем – фахівцем.
Наприклад, при підозрі на поліп ендометрію, на міому матки обстеження краще виконувати одразу по закінченні менструації (до 10 -12 дня циклу, оптимально між 7 та 10 днем, в залежності від тривалості циклу), ендометріоз визначається до початку місячних. З метою моніторингу фолікулогенезу (при плануванні вагітності, при порушенні менструального циклу, при безплідді) виконують трансвагінальне УЗД на п`яту, дев`яту та на 14 – 17 добу менструального циклу.
Профілактичний огляд гінеколога, що включає ультразвукове дослідження, слід проходити щорічно, або терміново звертатись до лікаря у випадку появи різноманітних симптомів.
Під час вагітності є обов`язкові скринінгові ультразвукові дослідження, що мають чіткий термін виконання:
- в першому триместрі вагітності УЗД виконується, як складова генетичного скринінгу (I скринінг, 11+0 – 13+6 тижнів)
- в другому триместрі (IІ скринінг, 18-21 тижнів)
- в третьому (32 -34 тижнів)
Обстеження має виконувати лікар ультразвукової діагностики або лікар акушер – гінеколог, які пройшли відповідну спеціалізацію та сертифіковані вітчизняними науковими інстанціями.
Ультразвукова діагностика в акушерстві та гінекології – це головний метод діагностики, що дає можливість точно встановити діагноз, не застосовуючи інших методів. Ультразвукове дослідження органів малого тазу виконується при різноманітних гінекологічних хворобах, а також в якості динамічного спостереження, як під час лікування так і після нього
Отже, УЗД органів малого тазу – ефективна, інформативна, потрібна, доступна, безпечна, не травматична, безболісна діагностична процедура для пацієнтів будь якого віку.
Статті по темі:

gravimed.com.ua/uzd3/
urosvit.com/ultrazvukove-doslidzhennya/uzd-zhinochih-statevih-organiv-ginekologiya