05.02.2020
koronavirus

Коронавірус: що? як? де?

Новий вірус з Китаю активно мігрує світом.

koronavirus

        Коронавірус 2019-2020 року, або китайський коронавірус (2019-nCoV) – це новий вид вірусу, що вперше був зафіксований серед людей у Китаї в місті Ухань наприкінці 2019 року та став сьогодні причиною масштабного спалаху респіраторних захворювань із важкими ускладненнями і високою смертністю.

Що таке коронавірусна інфекція?

         Коронавірус – це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони – звідси й назва родини. Коронавірус викликає коронавірусну інфекцію.

         Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю та утрудненим диханням (дихальна недостатність), а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі.

Як він з’явився?

         Оскільки джерелом попередніх коронавірусних інфекцій були тварини, то вчені припускають, що й цього разу інфекція пройшла той самий шлях. Цю версію підтверджує те, що перші випадки захворюваності в китайському Ухані пов’язують з місцевим ринком морепродуктів, де окрім морських тварин продавали курей, кролів, змій, кажанів та інших диких тварин незаконним шляхом. Якийсь із цих видів, імовірно, і став джерелом захворювання. Серед головних підозрюваних – змії, а саме два їх види : південно-китайський крайт та китайська кобра, їх генетичний код найближчий до вірусного.

Поширення коронавірусу в Китаї та у світі :

        Станом на 04 лютого 2020 року зафіксовано понад 20 000 хворих у 23 країнах світу, переважно це жителі Китаю. Практично всі випадки коронавірусної інфекції, які діагностовано в інших людей (не з Китаю), були пов’язані з мандрівкою до Китаю напередодні спалаху хвороби. Тому важливим заходом призупинення розвитку інфекції є робота санітарно-епідеміологічних служб в аеропортах, вокзалах і на кордоні країни, особлива увага до людей із гарячкою та ознаками гострої респіраторної інфекції. У період розвитку спалаху коронавірусної інфекції рекомендовано тимчасово утриматися від поїздок в Китайську народну республіку, особливо у провінцію Хубей, місто Ухань, де існує найбільший ризик зараження.

Як передається коронавірус?

         Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини:

 • при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію – через краплі його слини;
 • при безпосередньому контакті із зараженими тваринами – через немиті руки;
 • при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних і рибних продуктів, яєць – якщо ці тварини чи птахи були уражені коронавірусом.

         Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини – через респіраторний механізм передачі.

Як довго вірус живе на поверхнях?

       За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Чи можна заразитися вірусом 2019-nCoV від людини, у якої немає симптомів?

        Люди, інфіковані 2019-nCoV, можуть бути заразними до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом  поширення вірусу.

Ознаки та симптоми коронавірусу

         Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості:

 • грипоподібні прояви, гарячка понад 38 °C;
 • біль у м’язах;
 • слабкість, сонливість;
 • головний біль;
 • біль у горлі;
 • проблеми з диханням, розвиток дихальної недостатності;
 • розвиток вірусної пневмонії, що швидко переходить у бактеріальну;
 • висока ймовірність смерті.

        Як уже повідомляє ВООЗ,  інкубаційний період,  тобто період від зараження китайським коронавірусом до появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, а у випадку інфікування  від людини до людини – не більше 5 днів. Хворі в інкубаційний період є потенційно заразні.

Коли звертатися до лікаря?

 1. Висока температура, понад 38 °C;
 2. сильний головний біль, ознаки інтоксикації, сонливість;
 3. блювання;
 4. важка діарея (пронос), ознаки зневоднення (слабкість, запаморочення);
 5. проблеми з диханням, задишка;
 6. вологий кашель, що важко стримати;
 7. загострення супутніх хвороб, наприклад, поява ознак порушення роботи серця (сильна задишка), нирок (зміна кількості, кольору, прозорості сечі).

Лікування коронавірусу

         Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою. Лікують коронавірусну інфекцію, як і решта гострих респіраторних вірусних інфекцій, особливу увагу приділяють запобіганню розвитку гострої вірусної пневмонії.

Як захистити себе від хвороби?

         Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку. ВООЗ радить керуватися такими рекомендаціями щодо запобігання поширенню інфекції:

 • утриматися від поїздок до Китаю на момент спалаху інфекції;
 • уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
 • регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини, особливо після контакту з будь-яким хворим на ГРВІ;
 • при контакті з будь-яким хворим на ГРВІ уникати потрапляння капель слини хворого на слизові оболонки та інші поверхні тіла;
 • не торкатися немитими руками очей, носа, рота – вірус може проникати через слизові оболонки;
 • користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
 • правильно використовувати медичні маски (хворі та близьке оточення, що контактує з ними, медперсонал) – доцільно у приміщенні, міняти через кожні 30 хвилин;
 • хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;
 • не вживати погано термічно оброблені м’ясні, рибні продукти, яйця;
 • ретельно мити фрукти та овочі;
 • уникати контакту з дикими тваринами та не відвідувати ферми.

Про посилки з Китаю

         Злим жартом є історія про китайські посилки АліЕкспресу з коронавірусом (або коронавіруси АліЕкспресу), адже коронавірус є нестійким у зовнішньому середовищі й точно не може бути надісланим у конверті чи посилці, включно через банани!

         Для передачі коронавірусної інфекції вірус має бути або в краплинах слини чи виділень із носа хворого, або безпосередньо через споживання погано термічно обробленого м’яса інфікованих коронавірусом тварин чи риби, наприклад, через суші.

        ВООЗ закликає країни світу підтримувати країни зі слабкою системою охорони здоров’я, прискорити розробку вакцини, боротися з чутками й дезінформацією, переглянути свої плани із запобігання поширенню хворобо, обмінюватися даними й інформацією з ВООЗ та іншими країнами

Загалом організація закликала світ до солідарності і спільної роботи.

  Література за темою:

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.