
УЗД нирок і видільної системи – це найбільш безпечний і найефективніший спосіб діагностувати безліч хвороб сечовидільної системи. Це перше, що призначає лікар при підозрі на ознаки сечокам’яної хвороби. Ультразвукова діагностика не має протипоказань, не завдає жодного болю і шкоди для організму.
КОЛИ ПОТРІБНЕ УЗД НИРОК?
Ультразвукова діагностика нирок і сечового міхура необхідна при наступних симптомах:
- при болях або дискомфорті у поперековій ділянці;
- при зміні кольору, кількості і запаху сечі;
- при затримці сечовипускання, або ж навпаки – в разі прискореного або почащеного;
- після травми поперекової ділянки;
- при виявленні великої кількості різних солей у сечі;
- за наявності крові у сечі;
- після трансплантації нирки;
- при болях, пов’язаних із сечовипусканням;
- при підозрі на запалення нирок і сечового міхура;
- при болі у спині, попереку;
- при постійному відчутті спраги;
- підготовці до операції нирок чи сечового міхура;
- температурі (зазвичай вище 38 ° С 39 ° С при пієлонефриті, у дітей часто це єдиний симптом – температура і більше нічого);
- підвищенні артеріального тиску (особливо діастолічного (нижнього), особливо у осіб молодого віку);
- при набряках (особливо ранкові).
УЗД НИРОК ТА СЕЧОВОГО МІХУРА
Ультразвукова діагностика нирок та сечового міхура дозволяє перевірити стан всієї сечовидільної системи, витративши на це всього 15-20 хвилин свого часу. Процедура безболісна та безпечна, зазвичай проводиться за призначенням лікаря дорослим, дітям та вагітним жінкам. Однак при необхідності можна записатися на обстеження без направлення в самому кабінеті УЗД.
ХІД ПРОЦЕДУРИ
УЗД нирок проводиться лежачи на кушетці, попередньо підняти одяг або зняти , щоб забезпечити доступ до попереку, області живота і боків. Далі обстежують на правому, лівому боці і в положенні стоячи. На область живота наноситься спеціальний гель, який є провідником для ультразвукових променів, лікар переміщує датчик і на екрані монітора в режимі реального часу йде побудова зображення структур розташованих під датчиком. Картинка внутрішніх органів формується внаслідок відбиття ультразвукових хвиль, які зустрічають на своєму шляху різні перешкоди у вигляді тканин або можливих порушень структури. Лікар пропонує пацієнту розвернутися або піднятися для більш якісного огляду і при цьому паралельно вивчає зображення, яке виводиться на екран монітора.
По закінченні процедури діагност робить роздруківку отриманих результатів і виконує їх розшифровку. Як правило, подібна діагностика не займає більше 15-20 хвилин, після чого обстежуваний може вирушати у своїх справах.
ЯКІ ЗАХВОРЮВАННЯ ВИЯВЛЯЄ УЗД НИРОК?
При моніторингу захворювань нирок ультразвукова діагностика відіграє одну з провідних ролей. Методика добре зарекомендувала себе при виявленні кіст, каменів, пухлин або різного роду відхилень у розташуванні нирок. Величезним плюсом УЗ-діагностики є те, що вона не має побічних ефектів і не вимагає використання контрастних речовин та інших допоміжних засобів, не доставляє обстежуваним ніякого дискомфорту або негативного впливу на організм.
При ультразвуковому дослідженні нирок і сечового міхура можна виявити:
- гострий і хронічний пієлонефрит ( обстеження допомагає визначити ступінь запального процесу, особливо корисне ультразвукове обстеження при запальних захворюваннях нирок у вагітних);
- цистит;
- нефроптоз;
- гломерулонефрит (ураження ниркових клубочків);
- травматичне пошкодження нирок або сечового міхура;
- аномалії розвитку нирок (аномалії кількості нирок, положення, форми, величини, структури;
- сечокам’яна хвороба (камені в нирках, їх форму, кількість та розміри);
- доброякісні та злоякісні об’ємні утворення, їх розташування та розмір (кісти, абсцеси, ангіоміоліпоми, рак);
- атрофована нирка (прояв хронічної ниркової недостатності, як результат аутоімунних системних захворювань, діабетичної, гіпертонічної нефропатії, і інших патологічних станів, при яких нирки перестають нормально функціонувати);
- функціонування та стан ниркових артерій;
- кількість залишкової сечі при аденомі передміхурової залози.

Наднирники – це ендокринні залози, що відповідають за вироблення адреналіну, їх обстеження входить до складу сечовидільної системи. Слід зазначити, що показує УЗД наднирники лише в тому випадку, коли вони збільшені внаслідок якої-небудь патології. Так як даний парний орган має настільки невеликий розмір, що навіть такому високочутливому методу діагностування, як ультразвуковий, складно розпізнати ознаки відхилень. Тому подібна процедура призначається лише за підозри на наявність кіст, крововиливів і пухлин. Як правило, при УЗД нирок додатково обстежується сечовий міхур, адже вся сечовивідна система тісно пов’язана між собою, а інфекції сечового міхура можуть легко уразити нирки. Проблеми із сечовидільною системою часто виявляються під час вагітності, адже саме в такий період навантаження на нирки збільшується . Саме УЗ дослідження може швидко і без шкоди допомогти виявити захворювання майбутнім мамам на ранній стадії.
Цікавий факт!
Якщо людина народилася з однією ниркою, або протягом життя одна відмовляє — то здорова нирка посилено росте і збільшується , щоб виконати функції за іншу.
Фільтруючі елементи нирок — нефрони – з віком поступово перестають функціонувати: 1% в рік після 40 років відмирає.
Ресурси цього органу настільки великі, що щорічно більше 6000 здорових людей в США стають донорами та віддають свою нирку рідним, друзям чи знайомим , і проживають після цього довге і повноцінне життя.
ВИДИ УЛЬТРАЗВУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Ультразвукова доплерографія або ультрасонографія (УЗД судин нирок) використовується для оцінки якості та напрямку кровотоку в судинах нирок. Вона фіксує найменші зміни кровообігу.
Ультразвукова ехографія використовується для діагностування каменів та новоутворень в нирках.
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО УЗД НИРОК
Для проходження обстеження треба мати повний сечовий міхур (випити 0,5-1 літр негазованої води за годину до діагностики і не ходити в туалет ).
Для визначення достовірного діагнозу разом з ультразвуковою діагностикою рекомендовано здати загальний аналіз сечі та крові та ін.
КОЛИ ПОТРІБНО ПРОЙТИ ОБСТЕЖЕННЯ ДИТИНІ.
Зазвичай це відбувається, якщо на прийомі у педіатра малюк чи мама розповідають про ознаки порушень у роботі сечовидільної системи. Це можуть бути:
- біль у попереку;
- порушення сечовипускання (занадто часте або із затримкою);
- наявність крові у сечі;
- набряки кінцівок;
- відхилення в аналізах сечі;
- травми нирок чи сечового міхура.
Як підготувати малюка? УЗД – безболісна діагностична процедура, але малюк про це не знає, тому може хвилюватись та боятись. Ми рекомендуємо батькам розповісти дитині про чарівний датчик, який їздить по животику і надсилає спеціальні сигнали, а по телевізору тим часом іде фільм про те, що відбувається у животику. Зовсім маленьким діточкам можна сказати, що лікар погладить їх по животику, зробить масаж. Перед обстеженням нирок потрібно пити воду, діткам в тому числі. Кількість рідини залежить від віку дитини, тому точний обсяг скаже лікар заздалегідь.
Хоча природній резерв нирок достатньо міцний, профілактичні дії не завадять, а саме: відмова від шкідливих звичок, зниження калорійності їжі, позбавлення зайвої ваги, а також регулярна діагностика. Можливості УЗ-діагностики забезпечують пацієнтам швидке встановлення діагнозу, що є основним критерієм для швидкого та ефективного лікування від небезпечних хвороб.
Статті по темі:
https://www.meddiagnostica.com.ua/uk/diagnostics
https://friendlic.clinic/services/uzd/uzd_sechovydnoi
http://newsmonitor.com